Rhode Island Divorce Mediation.jpgA férfi és a nő kapcsolatát minden kultúrában és történelmi korban hűtlenségek tarkították. Ennek megítélése azonban koronként, és kultúránként változott. Általában jellemző volt, hogy míg a férfiak félrelépései felett könnyebben elsiklottak, sőt azt a többnejűség révén intézményessé is tették, addig a nők szigorúbb megítélésben részesültek. A keresztény kultúrkörben a hűtlenkedés egyértelműen negatív színezetűvé vált, hiszen a házasság volt az egyedüli elfogadható kapcsolat férfi és nő között.

 A XXI. századra nagyon sok változáson esett át mind a házasság, mind a hűtlenség fogalma, egy azonban biztos, megcsalások voltak és lesznek. A problémát azonban nem lehet olyan kedélyességgel szemlélni, ahogy azt teszi oly sok filmvígjáték, melyben a hűtlen férj, gyakran mulatságos kalandokba keveredik, és a lebukás szélére kerül.

Bármilyen „modern” is az elképzelésünk a kapcsolatról, szerelemről, szexualitásról kétségtelen, hogy a megcsalás komoly törést okoz legalább az egyik, ha nem mindkét személy életében. A súlyosságát növeli, ha házasságban történik, és gyermekek is jelen vannak.

A válások nagy százalékának okaként a felek a megcsalást jelölik meg. Hogy lehet, hogy a legtöbben egy tartós, kiegyensúlyozott, beteljesült kapcsolat reményével indulnak neki az együttélésnek, vagy a házasságnak mégis belekerülnek ebbe a megalázó, fájdalmas helyzetbe?

Néhány példával szeretném megmutatni a félrelépésig vezető utakat:

 

Zsolt (48) és Mária (46) története:

Házasságuk eleinte harmonikusan indul. Mária azonban nehezen tudta elviselni, hogy Zsolt ritkán mutatja ki az érzelmeit, és keveset kommunikál. Zsolt pedig egyre érzékenyebb lett Mária kritikus szemléletére. Zsolt az egyre elhidegülő hangulat elől a munkájába menekült. Szép karriert futott be, hamarosan vezető beosztásokba került. Mária egyre többet bírálta férjét, amiért nincs otthon, és keveset törődik családjával. Zsolt a támadások elől kezdett bezárkózni, még kevésbé nyílt meg felesége előtt. Úgy érezték csalódtak egymásban, nem azt kapták a párjuktól, amit reméltek. Mindketten nagyon szenvedtek már ebben, az egyikőjük számára sem kielégítő kapcsolatban, de egyiküknek sem volt ereje lépni a másik felé, annyira féltek a csalódástól. Zsolt végül viszonyt kezdett fiatal, csinos titkárnőjével, aki tisztelettel, csodálattal nézett fel a befolyásos főnökére. Zsolt úgy érezte végre megkapja azt a figyelmet, és elismerést, amire mindig is vágyott. Mária még mit sem tudva a félrelépésről kezdeményezte, hogy párterápia útján rendezzék a házasságukat, amibe Zsolt bele is egyezett, bár már nyakig benne volt az új kapcsolatban. Mikor a terápia alatt minden kiderült, Mária becsapottnak érezte magát, és azonnal beadta a válópert.

 

István (38) és Evelin (36) története:

Mindketten Erdélyből kerültek Magyarországra. Úgy érezték kemény munkával jó középosztálybeli életszínvonalat érhetnek el. Evelein vállalkozást nyitott, István pedig egy multinál helyezkedett el. 2 gyermekük született. A házaspár alig találkozott egymással. Munkaidejük életritmusuk is elvált egymástól. István még túlórákat is vállalt, hogy lakáshitelüket fizetni tudják. Mivel nem fordítottak időt egymásra, így az sem derülhetett ki számukra, hogy érzelmileg eltávolodtak egymástól. István azonban továbbra is hitt abban, hogy a munkájuk meghozza a gyümölcsét, és majd, a jövőben nyugodtabb, életet élhetnek. Evelen sok időt töltött egy másik férfivel, aki új beosztottja volt az egyre jobban menő családi vállalkozásban. Sok beszélgetés után egymásba szerettek. A kapcsolat már hónapok óta tartott, mikor Evelin egy otthoni anyagi veszekedés után kitálalt. Még aznap elköltözött otthonról. István egyedül maradt a nagy házban a 2 gyerekkel. Még hónapokig reménykedett abban, hogy felesége hazatér hozzá, végül elváltak. Evelin azóta több sikertelen kapcsolaton van túl. István pedig külföldre költözött a gyerkekkel.

 

Zsuzsa (31) és Bálint (31) története:

Az egyetemen ismerkedtek össze egy buliban. Rögtön megtetszettek egymásnak. Pörgős, társasági életet éltek, sokféle klubban, szervezetben tevékenykedtek. Mozgalmas életvitelüket az egyetem elvégzése, és a házasságkötés után sem akarták feladni. Meg akarták cáfolni a begyepesedett, unalmas, középkorú házaspár toposzát. Mivel mindketten jól fizető állásba kerültek a fél világot beutazták. Barátaik irigykedtek is életmódjukra. 4 év házasság után gyermeket szerettek volna. Az utód hamar meg is fogant. Zsuzsa nehezen viselte a terhességet. Gyakoriak voltak hangulatingadozásai, hisztis kiborulásai. Bálint ezeket nem tudta mire vélni, és mind többet járt el barátaival. Bálint családjában az apa, nem igazán vett részt a családi életben, a feleségére hagyta gyereknevelést, és a háztartást is. Bálintnak természetesen kényelmes volt ez a minta, és ingerülten reagált, mikor Zsuzsa terhességére hivatkozva több segítséget kért tőle. Úgy érezte Zsuzsa a szabadságában akarja korlátozni. A terhesség alatt és a gyermek megszületése után szexuálisan is elhidegültek egymástól. Bálint sérelmezte, hogy Zsuzsa már nem olyan aktív a szexben, mint korábban, Zsuzsa pedig több érzelmi támogatásra vágyott. Bálint közben viszonyt kezdett a baráti társaságában lévő egyedülálló nővel. Zsuzsa erről kapcsolatai révén hamarosan értesült, és kiadta Bálint útját. Bálint a gyermeke 1 hónapos korától 6 hónapos koráig külön élt. Mikor a kislányát egy súlyos betegség érte, a pár újra összejött, Bálint haza költözött.

 

Milyen tényezők esetén kell még inkább odafigyelni önmagunkra, társunkra, és a kapcsolatunkra?

1. A személyiség éretlensége: Csak az érett személyiség tud felelősséget vállalni döntésiért, egy másik emberért, és képes tartósan elköteleződni egy kapcsolatban. Az éretlenségnek számos jele van, melyeket nem árt már a párválasztásnál figyelembe venni. Ilyenek a bizonytalanság, döntésképtelenség, alacsony stressztűrő képesség, felületesség, gyenge önbizalom, kitartás hiánya, rövid távú gondolkodás. Árulkodó jel, ha egy férfi, vagy nő gyakran változtatja véleményét, nem tud elköteleződni egy szakma, érdeklődés irányába, nehezen viseli a feszültségeket, leértékeli magát, nem tudja késleltetni igényeit, vágyait. Ilyen tulajdonságok könnyebben predesztinálhatnak a hűtlenségre, hiszen az ilyen ember nem tud elköteleződni, alkalmazkodni érzelmei felületesek maradhatnak, nem tűri majd a kapcsolat nehéz periódusait, könnyebben csábítható, gyenge önbizalmának csak folyamatos hódítások jelenthetnek megerősítést, ha valamit nem kap meg azonnal a párjától, hajlamosabb máshol keresni.

Ismerd meg személyiséged gyengeségeit, és küzdj ellene! Szánj energiát arra, hogy olyan emberré válja, aki felelősséget vállal tetteiért, és ura az érzelmeinek is! Sokan állítják a a megcsalás után, hogy nem tehettek róla. A szerelem, mint villámcsapás sujtott le rájuk. A valóság azonban az, hogy egy harmadik iránt érzett szerelem kibontakozását, sok-sok döntés előzi meg. Döntesz arról, hogy ábrándozol róla, arról, hogy keresed a társaságát, arról, hogy beszélgetésbe merülsz vele.

Segítsünk környezetünkben lévő sebezhetőbb személyeknek a házasság ápolásában, vagy egy nehéz időszak átvészelésében! Ha látjuk, hogy barátunk, rokonunk házassága egyre rosszabb állapotban van. Ne féljünk tapintatosan felajánlani a segítségünket! Egy beszélgetés, egy felajánlott gyerekvigyázás, figyelmeztetés mentőöv lehet.

2. Kevés együtt töltött idő: Amennyiben a házastársak nem fordítanak időt egymásra, könnyen eltávolodhatnak érzelmileg, ahogy az Istvánnal és Evelinnel történt. Ha hiányoznak a közös élmények, hiányzik az érzelmek, gondolatok folyamatos megosztása, a szeretet szüntelen kifejezése akár szavakkal, akár érintéssel, akár közös programok útján a kapcsolat elveszíti összetartó erejét. A férj és a feleség könnyen ki lesz téve bármilyen külső csábításnak olyan személy részéről, akivel megvalósítja a hiányzó kommunikációt, együttlétet, ahogy az Zsolt és Mária házasságában is bekövetkezett.  A centrifugális, házasságból kiragadó erők ezután már természetesen felülkerekednek, és megadják a kapcsolatnak a kegyelemdöfést.

3. Nehéz, feszült életszakasz: Minden életszakasz váltás kritikus a házasság szempontjából. Ilyenek a gyermekszületés, munkanélkülivé válás, betegség, gyerekek felnövekedése és kirepülése… Ezekben a periódusokban jelentős teher nehezedik a kapcsolatra. Ezt csak 2 érett személyiség, és egy erős, ápolt kapcsolat viseli el. Bálint és Zsuzsa esetében a terhesség és a szülés utáni időszak volt a kritikus. Bálint személyisége nem bizonyult elég érettnek. Ebben részben közre játszott szüleinek katasztrofális házasságából adódó negatív minta is, és természetesen saját döntése is, amellyel inkább a kötetlen új kapcsolatot választotta, az elköteleződéssel szemben.

Természetesen az előbbi tényezőkön kívül még számtalan hatás vezethet a félrelépésig, felsorolásuk lehetetlen is volna. Igyekeztem közülük a legjelentősebbeket kiemelni. A példák is mutatják, hogy a konkrét megcsalás egy sokkal korábban kezdődő folyamat kicsúcsosodása. A megoldást az oda vezető útról időben való letérés jelenti. A jól karbantartott kapcsolat, a folyamatos kommunikáció, a pozitív, és negatív érzelmek megbeszélése, az együtt töltött idő, a nehéz életszakaszokra való felkészülés és felkészítés, a környezet részéről ilyenkor érkező érzelmi támogatás erős immunitást nyújthat a hűtlenséggel szemben.

Ne felejtsük el, ha nem oldjuk meg őket, a problémáinkat magunkkal visszük őket az új kapcsolatba is! 

Pszichológust keres? Forduljon hozzám bizalommal!

A bejegyzés trackback címe:

https://lelki-vilag.blog.hu/api/trackback/id/tr905166888

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása